Státní svátek 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva | Základní škola Dětská

Základní škola Dětská, Ostrava-Poruba
  • Úvod
  • Novinky
  • Státní svátek 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva

Státní svátek 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva 16.11.2020

17. listopad Mezinárodní den studenstva

15.  listopadu roku 1939 byl pohřben student Jan Opletal, který čtyři dny  předtím podlehl následkům střelného zranění, které utrpěl během  násilného potlačení demonstrace studentů k příležitosti 21. výročí  vzniku Československa. Po pohřbu došlo k demonstraci, která přerostla v  protiokupační protesty. 17. listopadu 1939  došlo na žádost německého vůdce Adolfa Hitlera k uzavření všech českých  vysokých škol a v zemi proběhlo rozsáhlé zatýkání studentů. Více než  tisícovka jich byla převezena do koncentračního tábora Sachsenhausen a v  bývalých ruzyňských kasárnách Němci popravili devět studentů, kteří  podle nich stáli v čele studentských organizací.

17. listopad Den boje za svobodu a demokracii

17. listopadu 1989, půl století po masakru v roce 1939, bylo naplánováno  pietní shromáždění studentů, které ale přerostlo v protirežimní  demonstraci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.

Více si můžete přečíst v přiloženém dokumentu. V tento den se nevyučuje.