Produkty konopí

Produkty konopí jsou řazeny mezi měkké drogy a jejich užívání je velmi rozšířeno u nás i v celém světě. Jsou pravděpodobně nejčastěji užívanou nelegální drogou. Přestože většina uživatelů si konopí pěstuje sama nebo je získává od známých, existuje i černý trh s marihuanou a hašišem.

Produkty konopí - to je hlavně marihuana a hašiš. U nás málo rozšířený je hašišový olej - konopný derivát s koncentrovaným THC a silným účinkem.

Marihuana

Název: marihuana (tráva, marjánka, ganja, bhang), hašiš (charas, čokoláda)

Vzhled: usušené listy a květenství (marihuana), hnědá sformovaná plastická hmota (hašiš)

Původ: květenství (palice), pryskyřice nebo listy samičích rostlin. Konopí setého Cannabis sativa nebo Konopí indického Cannabis indica. Oba druhy konopí jsou jednoleté dvoudomé bujné byliny, mohou růst téměř ve všech vegetačních pásmech. V současné době je rozšířeno i pěstování kvalitních "odrůd" či tzv. "modelů" v nádobách a při umělém osvětlení v místnostech. Množství účinné látky je v každé rostlině jiné, záleží na odrůdě a způsobu pěstování, nejvíce je jí obsaženo v pryskyřici. Není pravdou, že konopí pěstované v našich podmínkách neobsahuje  účinnou látku THC - tetrahydrocannabiol.

Způsob užívání: nejčastěji kouřením ve formě cigaret (jointů), často smíchané s tabákem nebo ústy, kdy jsou marihuana nebo hašiš přidávány do různých pokrmů.

Účinky: Velmi závisí na osobnosti a rozpoložení uživatele. Nejčastěji se jedná o bezdůvodný smích a radost, sucho v ústech, změněné vnímání času, velká chuť k jídlu nebo naopak nechutenství, pocit empatie. Při silnější intoxikaci ztráta krátkodobé paměti, zostření smyslových vjemů, iluze až halucinace. Mezi negativní účinky patří subjektivně velmi nepříjemně vnímané bušení srdce, nevolnosti a zvracení, zmatenost, pocit úzkosti.

Negativní dopad na organismus: při dlouhodobém užívání únava, poruchy paměti, nesoustředěnost, riziko onemocnění dýchacího ústrojí a rakoviny plic, omezení plodnosti, snížená imunita, v těhotenství ohrožuje vývoj plodu.

Vznik závislosti: Fyzická závislost nebyla popsána, může však vzniknout na tabák přidávaný do marihuanových cigaret. Při intenzivnějším užívání může nastat středně těžká psychická závislost. Nevzniká potřeba zvyšování dávek.

Historie: Konopí je jednou z nejstarších kulturních rostlin, rozšířeno je po všech světadílech. Existují až 5000 let staré důkazy jeho pěstování jako suroviny pro výrobu tkanin, provazů, olejů atd. I důkazy jeho používání jako psychotropní látky. Tradiční je užívání konopí k náboženským rituálům, zejména v hinduistickém a islámském kulturním okruhu, kde nahrazuje u nás obvyklý alkohol. Konopí je často zmiňováno v tradiční a alternativní medicíně jako léčivá rostlina.

V Evropě a v USA dlouho nebylo užívání produktů konopí jako drogy rozšířeno. Až v polovině 19. století byl v Paříži založen klub, kde se scházeli umělci k užívání hašiše, mezi nimi např. Charles Baudelaire. Věřili, že hašiš pomůže rozšířit jejich vnímání a zlepší jejich tvořivost. V USA se konopí stalo populární v době alkoholové prohibice. V 60. letech 20. století se marihuana a hašiš staly populárními ve všech sociálních vrstvách, zejména díky "beat generation" a hippies. Přestože jsou produkty konopí v současné době v mnoha zemích drogami nelegálními, jejich obliba je stálá.