Stimulační látky

Stimulační látky (psychostimulancia) jsou užívány pro povzbuzení organismu, stimulaci tělesné činnosti, a utlumení pocitu únavy a hladu. Nejběžněji to je nikotin a kofein.

Na přírodní bázi je kokain, crack a katha (u nás nerozšířená, v Arábii tradiční droga). Mezi syntetická stimulancia patří pervitin, extáze, PCP a STP. Jedná se o látky odvozené od amfetaminu a fermetrazinu, jsou řazeny mezi tvrdé drogy. Vzniká na ně silná psychická závislost, fyzická závislost nemusí nastat. Po legálním kofeinu a nikotinu je u nás nejrozšířenější tradiční pervitin. Extáze je novodobou, tzv. "taneční drogou" - PCP a STP byly rozšířeny v zahraničí v 60. letech, u nás se nyní zřejmě téměř nevyskytují.

Pervitin

pervitin

Název: Pervitin (metamfetamin, perník, péčko, piko)

Vzhled: prášek bílé až hnědé barvy

Původ: pervitin vzniká chemickým procesem z výchozí stimulační látky efedrinu

Způsob užívání: šňupání, ústně, injekčně

Účinky: celková stimulace organismu, euforie, subjektivní pocit zvýšené tělesné a duševní výkonnosti, omezení pocitu hladu, pocit zvýšené empatie, ztráta zábran, pocit odstranění únavy, zrychlené psychické tempo

Negativní dopad na organismus: při opakovaném užívání velká pravděpodobnost paranoidně-halucinatorního syndromu, tzv. "stíhy". Jedná se o duševní onemocnění svým charakterem podobné schizofrenii. Osoba často užívající pervitin začne být bezdůvodně podezřívavá vůči blízkým i cizím lidem, má pocit, že všichni se proti ní spikli, že mluví jen o ní, případně že po ní jde policie nebo že ji někdo ohrožuje na životě. Přidat se mohou zrakové a sluchové halucinace, které vše v mysli postiženého potvrzují. Tato psychóza může skončit i zraněním nebo sebevraždou při pocitu vážného ohoržení.

Dále hubnutí, zranění způsobená neodbornými častými vpichy, nesterilní jehlou nebo nečistou drogou, při šňupání poškození nosní sliznice.

Vznik závislosti: psychická závislost je vysoká, fyzická závislost se nemusí dostavit, ale je pravděpodobná. Abstinenčními příznaky je spavost, nervozita a neklid, deprese, podrážděnost.

Historie: pervitin byl poprvé syntetizován roku 1888 v Japonsku. Název je německého původu. Pervitin byl používán ve II. sv. válce německými a japonskými vojáky.

V Čechách byl v  domácích laboratořích znovu objeven výrobní postup. Základní látka efedrin je získávána často z jiných léků.

Kokain

koka

Název: Kokain (koks, sníh)

Vzhled: bílý prášek nebo tablety různé bary

Původ: vyrábí se z keře Kokainovníku pravého Erythroxylum coca, pěstovaného nejčastěji v Jižní Americe, účinná látka je alkaloid kokain

Způsob užívání: nejčastěji šňupáním, nitrožilně

Účinky: celková stimulace organismu, euforie, dobrá nálada, pocit sebevědomí, aktivita,  zvýšená sexuální apetence, případně halucinace

Negativní dopad na organismus: ztráta chuti k jídlu, hubnutí, možný rozvoj toxické psychózy, při předávkování smrt způsobená ochrnutím dýchacího svalstva

Vznik závislosti: vznik fyzické závislosti je možný, vzniká silná psychická závislost

Historie: Koka je velmi starou kulturní rostlinou v oblasti Jižní Ameriky, Inkové koku uctívali jako posvátnou. Dobyvatelé  J. Ameriky dávali listy koky žvýkat zotročeným indiánům, aby snášeli těžkou fyzickou práci, hlad a žízeň. Na konci 19. století byl již syntetický kokain používán v lékařství. V první polovině 20. století byl kokain velmi oblíben pro povzbuzující účinky, mnoho lidí se na něm stalo závislými. Je užíván do současnosti, pro svou cenu je označován jako droga bohatých.

Crack

crack

Název: Crack

Vzhled: bílé krystalky nebo bílá hmota

Původ: keř Kokainovník pravý

Způsob užívání: kouřením

Účinky: stejné jako u kokainu, ale výraznější díky jinému způsobu užívání

Negativní dopad na organismus: při delším užívání halucinace, celková sešlost organismu

Vznik závislosti: vzniká silná psychická i fyzická závislost

Historie: Crack je v podstatě kokain upravený ke kouření. Kouřením se vstřebá účinná látka snadněji, dávka je tedy levnější. Crack vznikl v USA a rozšířil se zejména mezi chudší vrstvy uživatelů.

Extáze

Název: Ecstasy (extáze, MDMA, taneční droga)

Vzhled: tablety různých barev s vyraženým znakem, kapsle

Původ: derivát amfetaminu

Způsob užívání: ústy

Účinky: celková stimulace organismu, pocit empatie, tlumení agresivity, případně halucinace, schopnost tančit celou noc

Negativní dopad na organismus: po odeznění účinků nervozita, nespavost a deprese, riziko toxické psychózy, riziko z požití nečisté drogy, kolaps organismu

Vznik závislosti: fyzická i psychická závislost je možná

Historie: MDMA je syntetická droga, která byla objevena na počátku tohoto století. Ale až koncem 70. let ji začal používat nevelký počet experimentujících psychoterapeutů v USA. V polovině 80. let se užívání extáze stalo módním hitem drogové scény a rychle se rozšířilo po celých USA a posléze i západní Evropě, tehdy už jako ilegální droga. Stala se tzv. party drogou, téměř nezbytnou součástí tanečních večerů. Poměrně často se i u nás setkáváme s plakáty zvoucími na house party nebo techno party. Nedílnou a samozřejmou součástí těchto akcí je tato (a nejen tato) droga.