Základní škola Dětská, Ostrava-Poruba

Opiáty

Opiáty

Opiáty získaly svůj název po opiu - produktu máku setého, který obsahuje alkaloidy s tlumícím efektem, zejména morfin a kodein. Tradičně byly tyto opiáty používány v lékařství  i k úlevě od starostí.

Opiáty jsou tvrdé drogy s velkým rizikem závislosti, organismus si na ně vytváří toleranci. Hlavním představitelem je heroin a u nás vyráběný a užívaný braun. Také substituční droga metadon patří mezi opiáty. Nemá však takový vliv na psychiku a doba jeho účinnosti je až 24 hodin (u ostatních opiátů je to 3 - 6 hodin).

Opiáty způsobují celkový útlum organismu, uvolnění, úlevu od starostí, zpomalení psychického tempa, krátce po aplikaci slastné pocity. 

Heroin

Název: heroin (háčko, héro, ejč, herák)

Vzhled:  bílý prášek, hnědé granulky

Původ: heroin se vyrábí z opia, opium je produktem Máku setého Papaverum somniferum. Mák je jednoletá až dvouletá bylina, rozšířen je na severní polokouli.

Způsob užívání: nitrožilně, kouřením, šňupáním, inhalacemi

Účinky: pocit klidu, uvolnění, euforie, oproštění se od problémů, tlumení bolesti, útlum, zúžené oční zorničky

Negativní dopad na organismus: velmi silné riziko návyku, při jednorázové aplikaci riziko předávkování, zácpa, poruchy menstruace, při předávkování zástava srdce a dýchání, při abstinenčních příznacích bolesti kloubů, podrážděnost, zvracení, zimnice, při nitrožilním užívání riziko infikování hepatitidou typu B a AIDS, abscesy

Vznik závislosti: velmi silná psychická i fyzická závislost, nutnost zvyšovat dávky pro zachování stejného účinku

Historie: Používání opia je historicky velmi staré. Heroin byl syntetizován a sloužil k lékařským účelům. Pro vysokou návykovost byl později zakázán a rozšířil se na černý trh. Heroin je jednou z nejrozšířenějších drog na světě a jeho pašování a prodej je velmi výnosným obchodem a důvodem válek drogových gangů.


 

Braun

Název: Braun

Vzhled: tekutina hnědé barvy

Původ: je vyráběn z léků obsahujících kodein

Způsob užívání: nitrožilně

Účinky: podobné jako u heroinu, ale méně tlumivé a více euforizující

Negativní dopad na organismus: jako u heroinu

Vznik závislosti: vysoká pravděpodobnost fyzické i psychické závislosti

Historie: začal se nelegálně vyrábět v ČSSR v 70. letech z léků, ve kterých byl obsažen kodein, je typicky českou drogou


Kalendář akcí

Kontaktovat zaměstnance

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavřít