Základní škola Dětská, Ostrava-Poruba

Když dítě pokračuje

Přestože jste s dítětem několikrát rozmlouvali, celou situaci jste si vyříkali a byli jste ujištěni, že se to nebude vícekrát opakovat, můžete zjistit, že jeho braní drog pokračuje. Může to být velmi zraňující a můžete mít pocit, že vás dítě podvedlo.

Pokuste se znovu zjistit co nejvíce informací. Možná jste podcenili sílu, jakou je vaše dítě vázáno na prostředí, známé, partu, kde se drogy berou, nebo na samotnou drogu.

Jestliže jste své první zjištění učinili v době, kdy šlo o dlouhodobou záležitost, snažte se porozumět tomu, že může být obtížné přestat okamžitě. To neznamená, že musíte toto chování schvalovat. Důležité je si připustit, že se to stalo a že pravděpodobně nějaký čas potrvá, než se situace změní.

Neobviňujte se

Dalekosáhlé rozbory, kde jste udělali chybu, jak jste špatně vychovali dítě a co že jste to za rodinu, nepomohou vám ani dítěti. Takový problém se může vyskytnout v každé rodině.

Mladí lidé neberou drogy jen kvůli velkým osobním či rodinným problémům. Nemusí jít o nějakou revoltu či rebelantství proti vašemu životu a hodnotám, které uznáváte. Ve víru sebeobviňování ztratíte sílu něco podniknout a přestanete si důvěřovat, že to dokážete.

Udělejte něco pro sebe

Neustálé obavy a strach o zdraví potomka značně vyčerpávají. Je stále méně místa na ostatní členy rodiny, na svou práci, koníčky.

Energii, kterou vkládáte do řešení drogového problému dítěte, však potřebujete i jinde. Když je člověk vyčerpán a nestíhá dříve běžné povinnosti, vede to ke stresům, sebeobviňování, hádkám. Udělejte něco pro sebe. Něco, o čem víte, že vám to přináší radost.

Budete-Ii mít určité zázemí a pohodu, najdete více síly a možnosti pomoci. Jistě si vzpomenete, jak se cítíte v přítomnosti někoho nervózního, zamračeného, vyčerpaného.

Někdy může pomoci i snížení péče, zvláště je-Ii poskytována nadměrně a nedává-Ii mladému člověku místo k jeho vlastnímu rozhodování.

Oceňte změny

Jestliže se užívání stalo obvyklou a pravidelnou součástí života, není snadné přestat okamžitě. Nehledě na to, že v určité době ani někteří lidé přestat nechtějí, neboť se necítí ohroženi.

Za úspěch může být považováno i to, že přešlo na méně rizikovější drogy nebo způsoby užívání, že se obrátilo na pomáhající organizaci.

Nezaměřujte své ocenění a pozornost pouze směrem k drogám a nedávejte jim více místa, než jim náleží. Pokuste se vzpomenout, co vám pomohlo, když vám něco nešlo.

Neodmítejte ho

Někdy je to jen otázkou času a překonání určitého období, než se celá věc upraví. Přestože to může trvat i řadu let, je to stále vaše dítě a je pro vás i pro něj důležité, že se k vám může vrátit.

Pokuste se předejít případným zklamáním, manipulacím a vydírání formulováním určitých pravidel, která však důsledně dodržujte. Nedávejte např. peníze, pokud si nejste jisti, že nebudou užity k nákupu drog. Nedovolte konzumovat drogy doma. Nelze však zobecňovat, jaká pravidla určit. Vždy by mělo platit, že jsou srozumitelná, reálná a dávají šanci návratu dítěte do rodiny.

Požádejte o pomoc

Obraťte se na některé specializované pracoviště. To samo o sobě drogový problém nevyřeší, mohou vám však pomoci lépe se v situaci orientovat, nalézt podporu pro sebe i vaše dítě.

Kalendář akcí

Kontaktovat zaměstnance

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavřít