Badatelský víkend na Bílé 10.6.2022

Badatelský víkend na Bílé

Nadaní kluci ze 7. A byli ochotni svůj volný čas věnovat bádání a jeli se mnou na víkend do Beskyd. Celou akci pro nadané žáky gymnázií a základních škol organizovalo Gymnázium Olgy Havlové. Hned v pátek proběhly ukázky pokusů s tekutým dusíkem. Bylo to velmi poučné a zábavné. Ochutnávat marshmallow a sušenky bebe promrzlé na – 196 °C byl velký zážitek.

Sobota byl den věnovaný bádání. Celé dopoledne kluci obcházeli stanoviště a plnili zapeklité badatelské úkoly. Šli až za hranice lidských možností a nebáli se vstoupit do divoké řeky a měřit rychlost proudu. Ocenili i to, že pro plnění úkolů využili čerstvě získané znalosti z přírodopisu. Odpoledne badatelé využili pro přípravu prezentace svých výsledků a nacvičovali, jak je budou prezentovat. Po večeři jsme se vydali na procházku po blízkém okolí, došli jsme až k Obůrce, kde jsme obdivovali muflony, daňky, bažanty královské, černou kočku a další zvířata.

V neděli čekala kluky prezentace výsledků. Byli hned první na řadě. Pozorně jsme si vyslechli všechny týmy. Po krátké pauze porota složená ze studentů Gymnázia Olgy Havlové vyhlásila výsledky. Žáci 7. A Filip Šrajbr, Lukáš Otáhal, Matěj Kubica a David Rechtoris získali 3. místo! Byli jsme na takové akci poprvé, konkurence byla velká a hned se našim žákům podařilo uspět! Udělali nám velkou radost.

RNDr. Libor Davidík